Wakacje to nie tylko wyjazdy dalekie, ale również te bliskie. Chcemy, aby nasze dzieci znały swoje miasto - Gdańsk, a także okolice: Pomorze i Kaszuby. Dlatego w tym roku dzięki pomocy finansowej Gdańskiej Fundacji Korczaka "Kochaj i dawaj przykład" spędziliśmy dwa tygodnie w nad jeziorem Tuchomskim w Warzenku na Kaszubach. Od 13 do 18 sierpnia pojechała czwórka naszych podopiecznych wraz z opiekunami i kolejna 4 dzieci pojechała w terminie od 19 do 23 sierpnia.
Ośrodek turystyczny do którego pojechaliśmy to miejsce pięknie położone nad samym jeziorem, w otoczeniu zieleni. Spacery do lasu, nad jeziorem były codziennie. Mogliśmy szaleć na rowerach, hulajnogach w bezpiecznym i pięknym miejscu. Dzieci odpoczęły przed zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego.

Za nami tygodniowy pobyt w Krakowie w przepięknym Hotelu Unicus na ul. Świętego Marka 20. Mimo że od naszego wyjazdu upłynęło już trochę czasu, pozostały w nas wciąż żywe wspomnienia.

Czworo naszych dzieci wraz z opiekunami skorzystało z zaproszenia Pana Leszka Mięczkowskiego, który kolejny rok nie zapomniał o dzieciach z Korczaka. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Leszkowi oraz całemu personelowi Hotelu, gdyż dzięki Wam wakacje w Krakowie były bogate w niezapomniane wrażenia: poznaliśmy to piękne miasto, spędziliśmy tydzień w cudownym miejscu, gdzie warunki noclegowe były luksusowe, a jedzonko serwowane w restauracji hotelowej przepyszne.. A co robiliśmy w Krakowie?

Codziennie spacerowaliśmy po Rynku Głównym korzystając z atmosfery starego grodu Kraka. Odwiedziliśmy Galerię Figur Stalowych, ZOO krakowskie, Ogród Doświadczeń im Stanisława Lema, Muzeum Lotnictwa i Muzeum Figur Woskowych,  zwiedziliśmy Wawel (oczywiście przywitaliśmy się też ze smokiem i zaznaczamy nikt z nas się go nie bał ;). Na naszych podróżników czekały również takie atrakcje jak rejs statkiem Legenda, własnoręczne przygotowanie pizzy w Trattori Degusti oraz słodyczy w Ciuciu Cukierni

Polecamy wszystkim ten hotel, a poniżej trochę naszych wspomnień z Krakowa.

Trzy tygodnie lipca za nami, a chcemy Wam powiedzieć, że były to cudownie spędzony czas. Pracownicy Domu Korczaka nieustannie starają się, aby ten czas wakacyjny dla dzieci był niezapomniany i pełen wrażeń. Pomiędzy czerwcowym pobytem w Płaczewie, a sierpniowymi wyjazdami do Krakowa, Warzenka i Zakopanego dzieci zwiedzają Gdańsk i okolice Gdańska - te bliższe i te troszkę dalsze.

W lipcu nasze dzieci odwiedziły Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie mogły zobaczyć z bliska pojazdy szynowe i dowiedzieć się ciekawostek na temat historii kolejnictwa.
W pewien deszczowy dzień dzieci wybrały się do Domu Czekolady w Galerii Bałtyckiej, gdzie kawiarnia ugościła nas przepysznymi deserami. https://www.facebook.com/DomCzekolady/
Inny lipcowy dzień Kino Helios w Alfa Centrum Gdańsk zaprosiło nas na seans "Sekretne życie zwierząt domowych 2" - kolejny raz Kino Helios zasponsorowało nam bilety za co jesteśmy ogromnie wdzięczni, gdyż bardzo lubimy ich odwiedzać, aby móc oglądać nowinki kinowe na dużym ekranie. https://www.facebook.com/pages/Kino-Helios-Alfa-Centrum-Gda%C5%84sk/1074577172696579
Wybraliśmy się również do Opery Bałtyckiej, gdzie dzieci na zaproszenie Opery mogły wysłuchać i obejrzeć spektakl "Pomposa i Pomposo". Dziękujemy kierownictwu Opery za umożliwienie spotkania się ze sztuką w Państwa murach. https://www.facebook.com/OperaBaltycka/
Muzyka nie tylko była obecne w te wakacje dzięki Operze Bałtyckiej, ale również dzięki Panu Arnaudowi Kamińskiemu, który odwiedził nas ze swoimi skrzypcami w ramach VIII Euro Chamber Music Festival Gdańsk. Dzięki jego wizycie dzieci, które na co dzień nie mają za dużo możliwości opuszczenia Domu ze względu na swoją niepełnosprawność, mogły przenieść się w piękny świat muzyki. Mogły nie tylko wysłuchać koncertu, ale również dotknąć strun, pudła oraz smyczka. Niektóre dzieci - te bardziej ciekawe mogły spróbować zagrać na skrzypcach koncert dla pozostałych dzieci z widowni ;)
Opowiadając Wam o naszych pierwszych trzech tygodniach lipcach nie możemy zapomnieć o wizycie w Dinoparku w Malborku. Niezawodna Gdańska Fundacja Korczaka "Kochaj i dawaj przykład" zakupiła bilety na pociąg i bilety wstępu i dzieci poszły odwiedzić prehistoryczne gady. Atrakcji w tym miejscu jest co niemiara więc cały dzień - trochę deszczowy, spędziliśmy na oglądaniu smoków i dinozaurów, głaskaniu zwierząt mieszkających na terenie dinoparku w mini ZOO, wspinaniu się w parku linowym oraz zajadaniu smakołyków w restauracjach. Było pysznie i wesoło.
Nie chcąc Was już dłużej zanudzać powiemy tylko, że tych wycieczek bliższych m.in do ZOO, parku oliwskiego, do Gdańska Głównego, na plażę, było co bez liku. A poniżej kilka zdjęć wakacyjnych :)

Wakacje w pełni, a my nie próżnujemy. Rozpoczęliśmy je w ostatnim tygodniu czerwca wyjazdem do Płaczewa. W Płaczewie jest pięknie położony ośrodek wypoczynkowy, w którym 12 naszych dzieci wraz z opiekunami: pracownikami i wolontariuszami, spędziła cały tydzień czerwcowy po zakończeniu roku szkolnego. Czas wypełniony był po brzegi. Dzięki pięknej pogodzie dzieci mogły kąpać się w jeziorze codziennie i chodzić na spacery do lasu. Nie oparliśmy się pokusie wyjazdu do Starogardu Gdańskiego na pyszną pizzę i lody. Nie obyło się również bez ogniska i najpyszniejszych kiełbasek upieczonych własnoręcznie przez małych kucharzy. Czas w Płaczewie był bardzo beztroski i pełen dziecięcego śmiechu.

Wyjazd został opłacony ze środków Gdańskiej Fundacji Korczaka "Kochaj i dawaj przykład". Dzięki staraniom jej pracowników pozyskiwane są środki, które pozwalają między innymi na przeżywanie takich radości.
Poniżej kilka zdjęć, abyście mogli razem z nami przenieść się do Płaczewa.

14 czerwca upłynął nam pod znakiem zabawy, śmiechu i niczym niezmąconej radości. Tego dnia w Naszym Domu na wszystkie dzieci, ich opiekunów, wolontariuszy, rodziny zastępcze czekało wiele wyjątkowych atrakcji, a wśród nich dmuchańce, pokaz baniek i występy klauna, tańce przy akompaniamencie zespołu muzycznego, konkursy z nagrodami, lody i smaczne kiełbaski z grilla. Nie zabrakło także Naszych przyjaciół z Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, którzy swoimi stalowymi rumakami wywołali niemałe poruszenie wśród bawiących się gości.
Dziękujemy firmie HORIZONT Sp. Z o.o. Sp.k.za sfinansowanie wszystkich atrakcji oraz Gdańskiej Fundacji Korczaka ,,Kochaj i dawaj przykład” za pomoc w zorganizowaniu festynu.

W czwartek 6 czerwca wzięliśmy udział w V Plenerowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Sobieszewie organizowanym przez Gdańskie Domy dla Dzieci w Wiślanym Domu. Dziękujemy organizatorom za cudownie spędzony czas, oprócz doznań kulturalnych były też i kulinarne tzn. kiełbaski z grilla i drożdżówki czyli to co lubimy najbardziej😁
Wszystkie występujące dzieci z dużą energią, radością i talentem zaprezentowały się na scenie. Warto dodać, że zaprezentowane przedstawienia były profesjonalnie przygotowane i miały pozytywne przesłanie.

Dzień Dziecka nasi mali mieszkańcy świętowali m.in. w siedzibie LOTOS Kolej w Gdańsku gdzie na świeżym powietrzu brali udział w wielu grach i zabawach a także w barze Perełka w Gdańsku Brzeźnie, w którym zjedli pyszny obiad. Właściciele baru Perełka zadbali również o szereg atrakcji dla dzieci: malowanie buziek, puszczanie baniek mydlanych.

"Pierwsza Komunia z białą kokardą
jak w śniegu z ogonem ptak.
Ufaj jak chłopiec z buzią otwartą,
Bogu się mówi – tak” - ks. Jan Twardowski.

Znowu się chcemy troszeczkę pochwalić😁 Wzięliśmy udział w XXVI Forum Teatralnym Placówek Kształcenia Specjalnego w Kwidzynie

W sobotę 6 kwietnia odwiedzili Nas Maciej Konieczny i Katarzyna Witkowska z Małej Agencji Kulturalnej. Dzieci zobaczyły w wykonaniu gości przedstawienie ,,Dlaczego zebry mają paski”. Mieszkańcy Domu żywiołowo reagowali na to co się działo na ,,scenie”, aktywnie uczestniczyli w spektaklu i mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymy. Dziękujemy Gosia Mach i https://www.facebook.com/MalaAgencjaKulturalna/

Niedawno imprezę urodzinową Nadii umilili dzieciom i solenizantce goście z Teatru Fantazja. Było dużo radości, śmiechu i fantastycznej zabawy - czyli dokładnie tak jak to na urodzinach bywa :)